Monday, December 17, 2012

Hrvatska na Putu svile

(Skraćenu verziju možete pročitati u Lideru)


Razmišljajući o istočnom tržištu i mogućnostima poslovanja i razvoja u tom dijelu svijeta, najčešće se spominju Rusija, Kina ili Japan. No istok je kudikamo veći i valja ga detaljno istražiti. Između već dobro poznate hrvatskim poduzetnicima Rusije i Kine, prostire Centralna iliti Srednja Azija - ogromna regija koja je u Hrvatskoj još uvijek slabo poznata i neistražena. Kao okosnica čuvenog Svilenog puta, Centralna je Azija bila od velikog povijesnog značaja za svjetsku trgovinu.

Danas je Centralna Azija iznimno bitna geopolitički, ekonomski i energetski, a vrlo je važna za cjelokupni sustav azijske sigurnosti.

U Centralnu Aziju spadaju Kazahstan, Kirgistan, Tadžikistan, Turkmenistan te Uzbekistan. Riječ je o državama tzv. post-sovjetskog prostora koje su kao takve naslijedile sve tranzicijske probleme te godinama zaostajale za zemljama Centralne i Istočne Europe po inozemnim izravnim ulaganjima (FDI) zbog loših poslovnih i investicijskih uvjeta, visoke inflacije, novčane nestabilnosti, lošeg štićenja intelektualnih i ostalih prava, birokracije, korupcije, nerazvijene infrastrukture itd. Međutim za sporu tranziciju odgovorni su i vanjski čimbenici.

SAD, Kina i Rusija tri su svjetske sile koje već duže vrijeme imaju svoje interese u regiji. Kako bi te interese što brže ostvario, odnosno osigurao svoje pozicije, „trojac“ ne potiče brze i skore promjene strukturne promjene već gaji status quo (zemlje Centralne Azije dugo nisu prihvaćale demokratske vrijednosti i mehanizme tržišta uz pomoć kojih bi se mogla osigurati gospodarska i politička stabilnost, već su se razvijale u simbiozi sa autoritarizmom, učinkovitim organiziranim kriminalitetom te korupcijom) koji odgovara i lokalnim Centralnoazijskim elitama koje radi osobnog profita uspješno manevriraju između različitih interesa. Upravo zato se „nacionalni interesi“ de-facto stapaju sa interesima pojedinaca dok zakonitost i prozirnost financijskih operacija ostaju u pozadini, a u nekim se slučajevima i u potpunosti ignoriraju. U poslovanju sa gospodarstvom „u sjeni“, sve tri zemlje vrlo uspješno koriste „prednosti“ koje takvo poslovanje pruža.
Rusija smatra regiju jednim od prioriteta svoje vanjske politike i sigurnosti. U Centralnu Aziju u ušli preko bankovnog sustava, direktno i indirektno kupujući udjele u kazahstanskim bankama te tako manipulirali razvoj gospodarstva u nužnom smjeru. Ne zaboravimo i energetiku: Lukoil je uz Gazprom u tom dijelu svijeta vrlo utjecajan a Rusija će sada taj utjecaj morati štititi od ogromnih Kineskih novčanih ulaganja.
Kinu zanima potpuna kontrola. U Centralnoj Aziji, Kina kupuje udjele u energetici i infrastrukturi uz izdašna ulaganja i olakšane zajmove „bez obaveza“, te već dosta brzo prodire u sva područja života regije.
SAD su Centralnu Aziju odlučile zaposjesti nakon 9/11 i to primarno zbog Afganistana i osiguranja vlastite sigurnosti. U bici za sigurnost, radi brže implementacije planova i dogovora o vojnim bazama, SAD je kopirala rusko-kineske metode financijskih transakcija za plaćanje baza i upravljanje istima. Tako je 2005. FBI otkrio pronevjeru milijuna dolara u američkim naftnim ugovorima koji su bili dodijeljeni firmama kojima je upravljao sin predsjednika Kirgistana.
Takvi gospodarski uvjeti uvelike olakšavaju stratešku borbu snaga u Centralnoj Aziji jer  manjak zakonitosti i korupcija širom otvaraju vrata koja bi inače ostala zabarikadirana birokratskom sporošću, pravnim preprekama te postupcima usuglašavanja.

No u svemu postoji i druga strana medalje. Svježi Izvještaji UN-a i druge analize stanja gospodarstva zemalja Srednje Azije govore o sve povoljnijoj poslovnoj klimi i stabilnom gospodarskom razvoju. Strane investicije, koliko god sumnjivo primljene, danas ipak igraju značajnu ulogu u razvoju gospodarstva. 2009. je godine Kina dala je Kazahstanu 10 mlrd. dolara za razvoj naftne i plinske industrije. Osim Kazahstana, Peking ulaže u tadžikistanski aluminij i ostale industrijske grane Kirgistana, Uzbekistana i Turkmenistana. Prije nekoliko mjeseci,Kina je najavila ulaganje 10 mlrd. dolara u razvoj regionalnih transportnih mreža (cesta i željeznice) te energetske projekte.

Dvije su kineske banke, prije nekoliko godina kreditirale uzbekistanske industrijske projekte sa 5 mlrd. dolara. Zahvaljujući tome, Uzbekistan je u kolovozu ove godine počeo dostavu prirodnog plina za kinesko tržište preko 2,000 km duge plinovodne mreže koja izvire u Turkmenistanu.
Razvija se i sektor obrazovanja. U slijedećih tri godine, Kina će pomoći u školovanju 1,500 stručnjaka, osigurati 30,000 državnih stipendija te pomoći u usavršavanju preko 10,000 suradnika i studenata Instituta Konfucije.
Interes prema regiji pokazuje i Japan. Prije mjesec dana, Japanska je vlada odlučila uložiti u svih pet zemalja regije 700 milijuna dolara koji će pokriti pet ključnih projekata: trgovačke investicije, ekologiju i očuvanje energije, smanjenje razlike u prihodima pučanstva, regionalnu suradnju u stabilizaciji Afganistana i suradnju u suzbijanju prirodnih i tehnoloških nesreća. Japan dakako, želi smanjiti ovisnost o kineskim resursima te ući u bogato centralnoazijsko tržište sirove nafte, prirodnog plina, urana i rijetkih plemenitih metala.

Gledajući ove podatke, možemo zaključiti da se ekonomska se situacija na neobičan način promijenila. Iako je nagomilavanje bogatstva je još uvijek prioritet utjecajnih krugova, privid stabilnosti brzo evoluira u pravu stabilnost.

Za hrvatske ulagače i hrvatsku poslovnu zajednicu, Centralna je Azija treba predstavljati veliki interes zbog ogromnih mogućnosti koje pruža tržište koje se vrlo dinamično razvija i modernizira. Štoviše, u izlasku na centralnoazijsko tržište pomaže i država: Hrvatska je diplomacija, počevši od sredine 2000-h već izgradila trgovačke mostove između Hrvatske i zemalja Centralne Azije i tako stvorila vrlo kvalitetnu podlogu za sve poduzetnike i ekonomske projekte. Naša je bitna prednost u tome što ne ovisimo o planovima svjetskih igrača te u tom smislu nemamo velikog pritiska a i možemo ući sa puno manje rizika. Uz sve to, razvoj i iskustvo naših zemalja se u mnogočemu podudaraju, što stvara još bolje prilike za dijaloge i razmjenu robe i usluga.
Od velikog je interesa, na primjer, Kazahstan, koji je prošao put od stope inflacije 2960% u 1992. do sadašnjih 8%; država koja uspješno posluje ne samo sa Rusijom i Kinom, već i sa Njemačkom, Švicarskom, Češkom  i Italijom. Izvozi naftu, derivate, crne i obojene metale te žitarice a uvozi strojeve, opremu, vozila, kemiju, mineralno gorivo i živežne namirnice. Danas je promet između Hrvatske i Kazahstana vrijedan oko 16 milijuna dolara (od čega je izvoz iz Hrvatske 12,32 milijuna)iako detaljna analiza poslovanja pokazuje da između Kazahstana i Hrvatske još uvijek ne postoji strategija razvoja međudržavnih odnosa – države ne koriste svoj puni gospodarski potencijal, a postojeće brojke svjedoče o trenutnim interesima, odnosno o kratkoročnim dogovorima između privatnih poduzeća. Stoga se HGK u tom smislu trudi ojačati poslovne veze: ove je godine, uz „Končar“, predstavila domaće IT tvrtke na sajmu visokih tehnologija u prijestolnici Kazahstana Almatyju. 
Potencijal postoji i doista je ogroman. Kazahstan je 11. (12. prema podacima BP) u svijetu po zalihama nafte a 14. po zalihama prirodnog plina. Prisutan je i u top 20 zemalja proizvođača nafte gdje je na 18. mjestu, a ulazi i u top 15 svjetskih proizvođača žitarica. Turkmenistan je na ljestvici plinskih zaliha čak na 6. mjestu. Uzbekistan je 6. u svjetskoj proizvodnji pamuka.
O tome da se kod nas regija sve više vidi kao vrlo profitabilna, uz prisutnost naših informatičara, svjedoči i spremnost „Končara“ i turskog „Gozuma“ zajedno surađivati na energetskim projektima u Tadžikistanu. U dobrim su odnosima i naša Ministarstva unutrašnjih poslova koja razmjenjuju iskustva u suzbijanju prometa drogom. Uz sve investicije, Tadžikistan se razvija i zahvaljujući iseljenicima na privremenom radu u susjednim zemljama. Novčane doznake koje državljani Kirgistana i Tadžikistana šalju natrag u domovinu čine značajan udio njihovog BDP-a: 15.4% u Kirgistanu i čak 35.1% u Tadžikistanu, što je najveći svjetski pokazatelj.
Kirgistan je također zanimljiv zbog toga što je više od polovice radnog aktivnog stanovništva zaposleno u poljoprivredi. Država ima 17 hidroelektrana, zlatne rudnike dok istovremeno dobiva 63 milijuna dolara godišnje za najam vojne baze „Manas“. Kirgistan zadnjih godina pokušava biti i destinacija za ekološki turizam: 2011. prihodi od turizma iznosili su oko 500 milijuna dolara. Tema za razgovor svakako imamo.

Hrvatska ima prednosti čak i u uvjetima još uvijek složene, (kako obično i biva kada je u takav proces uvučeno mnogo vanjskih igrača) regionalne sigurnosti. Većina zemalja regije zajedno sa Rusijom već ulazi u čak pet ekonomsko-političkih zajednica i jedne sigurnosnu organizaciju. Čak i u Afganistanu postaje tijesno. Kako bi zaštitila svoje investicije od terorističkih opasnosti koje niču u Afganistanu i šire se preko granica Centralne Azije, Kina se zalaže za afganistansku sigurnost i za cjelokupan sigurnosni sustav Centralne Azije. Zbog toga, američke se snage još dugo neće povući iz regije kako ne bi izgubili onaj oslonac koji već imaju i prepustili ju Kineskoj dominaciji. No, za Hrvatsku to nije razlog za strah. Kao maloj zemlji bez ikakvih mogućnosti nositi se sa velikim igračima, Hrvatskoj ovakvo stanje odgovara jer imamo samo strateški poslovni interes, a prisutnost velesila će u narednim godinama pridonijeti sigurnosti hrvatskog poslovanja.

I na kraju, red je spomenuti Azerbajdžan. On ne spada u Centralnu Aziju ali je vezan za nju Kaspijskim. Potencijal za poslovanje sa Azerbajdžanom je ogroman. To je prepoznala i naša vlada, koja je u suradnju ušla sa velikim projektima poput brodogradnje i razminiranja. Mogućnosti poslovanja u Azerbajdžanu su primamljive, zemlja uživa svega 1% stope nezaposlenosti, a prema Doing Business indeksu, pokrenuti posao je ondje lakše (67. mjesto)  nego kod nas (84. mjesto). Kako je Azerbajdžan je u neprijateljskim odnosima sa susjednom Armenijom zbog spornog predjela Nagorno-Karabaha, pri planiranju istočne strategije, pripadnici poslovne zajednice trebaju odlučiti za koju od dviju zemalja će se više vezati kako bi izbjegli „škakljive“ situacije.

Centralna je Azija vrlo bogata i iz dana u dan je sve bogatija. Financijska djelatnost vanjskih čimbenika sve je više prožima ne samo energetiku već sva područja industrija i zanimanja. Životni standard i kupovna moć rastu a uz njih i samo pučanstvo: sve zemlje Centralne Azije imaju pozitivnu stopu rasta stanovništva. Nakon više od 2000 godina, Svileni je put okrenuo novu stranicu svoje povijesti.

No comments:

Post a Comment